Kolejna stacja ładowania przy dworcu PKP

Kolejna stacja ładowania przy dworcu PKP

15 lipca 2019 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Od 15 lipca kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać z nowo otwartej stacji ładowania, która znajduje się przy dworcu Wrocław Główny. To kolejny krok polskiej kolei na rzecz wpierania elektromobilności.

Fot. PKP S.A.

Stacja o mocy 22 kW jest wyposażona w dwa gniazda ładowania oraz w system zabezpieczeń. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a przyłącza wykonała spółka PKP Telkol. Miejsca postojowe, na których można zaparkować podczas ładowania, są pomalowane na zielono.

– Elektromobilność to jeden z priorytetów rządu, który mam zaszczyt reprezentować, dlatego bardzo cieszę się z inicjatywy Polskich Kolei Państwowych. Odpowiedzialny rozwój Dolnego Śląska to przede wszystkim dbałość o ekologię i innowacyjność. Stacja do ładowania samochodów będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców i mam nadzieję, że zachęci kolejne osoby do zastanowienia się nad zainwestowaniem w samochody na prąd. Mam nadzieję, że na Dolnym Śląsku w przyszłości powstaną kolejne takie stacje – powiedział wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

– Zależy nam na sukcesywnym poszerzaniu wachlarza usług dostępnych na terenie dworców kolejowych i ulepszaniu oferty dla podróżnych. Ponadto dzięki takim inicjatywom jak montaż kolejnych stacji ładowania samochodów elektrycznych polska kolej coraz częściej kojarzy się z ekologicznymi działaniami – mówił podczas otwarcia wrocławskiej stacji Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A. – Rozwiązania przyjazne dla środowiska stosujemy również w projektach Innowacyjnych Dworców Systemowych, które powstają według autorskiej formuły opracowanej w Polskich Kolejach Państwowych S.A.

Cieszymy się, że aktywnie uczestniczymy w realizacji programu rozwoju elektromobilności poprzez dostawy naszych stacji ładowania ecoMOTO. Uruchamiana dziś stacja na kolejnym dworcu PKP to nowoczesne urządzenie spełniające wszystkie wymogi techniczne i branżowe, co potwierdza niezależny certyfikat. Urządzenie naszej produkcji uzupełnia ofertę dworca o możliwość ładowania jednocześnie dwóch aut prądem przemiennym o mocy 22kW – powiedział Krzysztof Magierowski, prezes zarządu Kolejowych Zakładów Łączności sp. z o.o.

– Udział PKP Telkol w Programie rozwoju elektromobilności nie tylko poszerzył portfolio usług spółki, lecz też pokazuje jej potencjał i sprawność, o czym świadczy wykonanie wszystkich prac projektowych i budowlanych przed terminem. Elektromobilność to ochrona otaczającej nas przyrody, a także wygoda, bezpieczeństwo i obniżenie kosztów podróżowania powiedział Jerzy Szmit, członek zarządu ds. technicznych PKP Telkol.

PKP TELKOL aktywnie uczestniczy w Programie rozwoju elektromobilności, jednym z filarów Rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, realizując wspólnie z PKP S.A. i KZŁ Bydgoszcz budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowanych przy wybranych Dworcach PKP. W ramach podpisanej w październiku 2018 roku z PKP S.A. umowy, PKP TELKOL w systemie projektuj/buduj wykonał zewnętrzne linie zasilające do stacji ładowania samochodów elektrycznych przy Dworcach PKP w Katowicach, Katowicach Ligocie, Częstochowie i Gliwicach. W kwietniu i maju 2019 roku podpisano kolejne Umowy dotyczące lokalizacji przy Dworcach PKP Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne i Bydgoszcz Główna. Prace projektowe i budowlane PKP TELKOL wykonał dla wszystkich lokalizacji przed terminem umożliwiając już 8 lipca montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy Dworcu Warszawa Wschodnia a montaże kolejnych - we Wrocławiu i Opolu odbyły się 11 lipca, a w Bydgoszczy w połowie lipca. Miejsca parkingowe przy stacjach ładowania zostały odnowione, pomalowane i stosownie oznakowane. PKP TELKOL przygotowuje się do zawarcia kolejnej umowy z PKP S.A. na budowę następnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy Dworcach PKP Warszawa Centralna i Gdańsk Wrzeszcz.

Wrocławska stacja jest ogólnodostępna, aby z niej skorzystać nie trzeba się rejestrować ani posiadać specjalnej karty. W okresie promocyjnym ładowanie jest darmowe. Użytkownicy mogą również wziąć udział w badaniu satysfakcji, w którym jest oceniana intuicyjność obsługi stacji, jej dostępność, szybkość ładowania oraz widoczność i oznakowanie miejsc parkingowych przy stacji. Ankietę można wypełnić za pomocą urządzeń mobilnych m.in. po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na stacji ładowania.