Autobus Aptis Alstomu wybrany w największym europejskim przetargu na autobusy elektryczne

Autobus Aptis Alstomu wybrany w największym europejskim przetargu na autobusy elektryczne

21 maja 2019 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom został jednym z trzech zwycięzców największego europejskiego przetargu na autobusy elektryczne ogłoszonego przez RATP i w 100% finansowanego przez Île-de-France Mobilités. Pierwsza dostawa od Alstomu obejmuje 50 autobusów. Wartość umowy ramowej może wynieść nawet 133 miliony euro. 12-metrowe autobusy Aptis będą częścią generalnego odnowienia odświeżenia floty autobusów obsługującej sieć Île-de-France. To kolejne zamówienie po umowie z CTS, przewoźnikiem w Strasburgu, na dostawę 12 pojazdów.

Fot.Alstom

Dzięki innowacyjnej konstrukcji Aptis oferuje pasażerom niezrównany komfort podróży. System umożliwiający podjazd maksymalnie blisko chodnika, niska i zupełnie płaska podłoga oraz szerokie podwójne drzwi zapewniają łatwe wsiadanie i wysiadanie oraz wygodny dostęp dla osób o ograniczonej mobilności i dla wózków dziecięcych. Aptis jest wyposażony w szerokie panoramiczne okna o powierzchni 25% większej niż w standardowym autobusie, a także w dodatkową przestrzeń dla pasażerów w tylnej części pojazdu, z której można podziwiać miasto.

Pojazdy zamówione przez RATP zostały opracowane tak, aby ich wolne ładowanie odbywało się nocą w zajezdni. Autobusy Aptis są ponadto przystosowane do ładowania w miarę potrzeb na każdej stacji końcowej – od dołu, za pomocą statycznego systemu ładowania (SRS), lub od góry.

Pojazdy zaprojektowano z myślą o optymalizacji ich całkowitego kosztu. Jest to możliwe dzięki niższym kosztom utrzymania i eksploatacji oraz dłuższemu okresowi użytkowania niż w przypadku standardowych autobusów. Całkowity koszt użytkowania autobusów Aptis w 20-letnim okresie jest równy całkowitemu kosztowi użytkowania obecnie stosowanych autobusów z silnikiem Diesla.

Ponadto od września 2018 r. autobusy Aptis wchodzą w skład oferty autobusów elektrycznych przygotowanej przez CATP, francuskiej centrali zakupów transportu publicznego, i przeznaczonej dla nabywców publicznych z władz samorządowych. Dzięki uwzględnieniu naszych autobusów w ofercie, władze samorządowe mogą w łatwy sposób zamawiać pojazdy Aptis bezpośrednio u CATP, omijając w ten sposób długie i kosztowne procedury.

Od prezentacji prototypu autobusu Aptis w marcu 2017 r. cztery pojazdy testowe pokonały ponad 40 000 kilometrów w realnych warunkach eksploatacyjnych we Francji[1] i w innych krajach Europy[2]. Testy te pozwoliły na sprawdzenie właściwości autobusów, wzorowanych na tramwaju, w nowym kontekście, przetestowanie ich zdolności włączania się do ruchu[3], ich autonomiczności oraz ich systemu wspomagania. Autobusy Aptis otrzymały Nagrodę Innowacyjności na targach Busworld w 2017 r. W styczniu 2019 r. pojazdom przyznano również oficjalny certyfikat „Origine France Garantie”. Jest on gwarancją, że ponad 60% wartości dodanej autobusów Aptis pochodzi z Francji.

Produkcją i testami zajmą się dwa zakłady Alstomu w Alzacji. Zakład w Hangenbieten odpowiada za produkcję modułów końcowych (kabiny kierowcy i tylnej przestrzeni dla pasażerów), natomiast produkcją centralnego modułu pasażerskiego, ostatecznym montażem i testami zajmie się zakład w Reichshoffen. Taki podział zadań umożliwi seryjną produkcję począwszy od trzeciego kwartału 2019 r., w oparciu o wiedzę ekspercką naszych zespołów i z wykorzystaniem pomieszczeń i powierzchni produkcyjnych dostępnych w obu zakładach.

W procesie projektowania i produkcji autobusów Aptis uczestniczy pięć zakładów Alstomu we Francji: Saint-Ouen odpowiada za integrację systemu, Tarbes za trakcję, Ornans za silniki, a Villeurbanne za elektroniczne komponenty łańcucha trakcyjnego. Z kolei zakład Alstomu w Vitrolles zajmuje się budową statycznego systemu ładowania

PODZIEL SIĘ