Alstom dostarczy 16 dodatkowych pociągów Coradia Polyvalent do regionu Bourgogne-Franche-Comté.

Alstom dostarczy 16 dodatkowych pociągów Coradia Polyvalent do regionu Bourgogne-Franche-Comté.

17 maja 2019 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom otrzymał zamówienie na dostawę 16 dodatkowych pociągów Coradia Polyvalent do regionu Bourgogne-Franche-Comté o wartości około 170 mln euro. Władze regionu zamówiły już 24 pociągi.

Fot. Alstom

Do regionu Bourgogne-Franche-Comté zamówiono 16 sześciowagonowych pociągów elektrycznych Coradia Polyvalent. Jest to pierwsze zamówienie na tego rodzaju platformę modułową Coradia Polyvalent. Pociągi te mają łącznie 355 miejsc siedzących i wnętrze wagonu w stylu „Intercité”, co zapewnia pasażerom wysoki poziom komfortu dzięki dużym oknom, systemowi oświetlenia pośredniego, odchylanym fotelom z podłokietnikami, gniazdkom i wieszakom na ubrania. Nowe pociągi Coradia Polyvalent dla regionu Bourgogne-Franche-Comté będą też pierwszymi pojazdami szynowymi, które spełniają nową specyfikację 2014 PRM TSI[1]– zapewniają między innymi większe toalety, z których korzystać mogą osoby o ograniczonej możliwości poruszania się. Te 16 pociągów może zostać dołączonych do 24 czterowagonowych pociągów elektrycznych zamówionych do regionu, z czego dostarczono już 18.

Coradia Polyvalent należy do rodziny pociągów Alstom Coradia. Dzięki budowie modułowej pociąg można dostosowywać do wymogów danego urzędu transportu publicznego oraz na potrzeby przewozów miejskich, regionalnych lub międzymiastowych. Dostępny jest w trzech wariantach (o długości 56, 72 lub 110 metrów) i zapewnia pasażerom optymalny poziom komfortu, bez względu na długość podróży. Dzięki niskiemu zużyciu energii, zgodności z najnowszymi standardami w zakresie emisji w trybie spalinowym oraz niskim kosztom utrzymania jest to pociąg zarówno przyjazny środowisku, jak i ekonomiczny. Coradia Polyvalent, kompatybilny z technologią ERTMS[2], to pierwszy francuski pociąg regionalny, który spełnia wszystkie standardy europejskie.

Dotychczas, w ramach zamówienia przyznanego Alstomowi przez SNCF w październiku 2009 r., zamówiono 328 pociągów Coradia Polyvalent, z czego 267 maszyn kategorii Régiolis zamówiło 9 regionów, a 61 pociągów typu Intercité – francuski urząd transportu publicznego na potrzeby przewozów krajowych. Pociągi Régiolis przejechały już ponad 50 milionów kilometrów. Pociąg Coradia Polyvalent spełnia także potrzeby rynku eksportowego: 17 pociągów zamówiło SNTF (Algieria), a 15 – APIX (Senegal).